Na torach historii

Para – buch! Koła – w ruch! Te słowa z popularnego wiersza Tuwima powtarzało pewnie wielu z nas patrząc na ruszającą w drogę lokomotywę właśnie. Ale po kolei…

Prawie setka uczniów naszej szkoły – z klas VI, VII i VIII – wzięło udział 3 października w niecodziennej podróży szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie pod opieką Małgorzaty Dudzińskiej-Szczypior, Julity Musielińskiej, Mirosławy Ziembińskiej, ks. Jacka Krzemińskiego i Jarosława Nowackiego wyruszyli z Koźmina do Jarocina współczesnym pociągiem, aby tam przesiąść się do autentycznego składu z epoki powstania, pochodzącego z Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie. Projekt pod egidą Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie KOLEJE WOLNOŚCI 1918-2018, w ramach którego odbywała się nasza wycieczka, nawiązuje do stulecia Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego dlatego w pociągu znajdowali się rekonstruktorzy w strojach i mundurach z czasów powstania. W ciekawy i barwny sposób przybliżali uczniom tradycję powstańczą na trasie do Krotoszyna. Ta żywa lekcja historii na pewno zapadnie wszystkim na długo w pamięci…

Jarosław Nowacki

Relacja wideo z wizyty pociągu retro w Jarocinie ze strony jarocinska.pl