Korespondent projektowy donosi…(8)

Od wczoraj jesteśmy w Rozdrażewie i gościmy w naszych domach litewskich przyjaciół. Dziś pracę zaczęliśmy spotkaniem w szkole. Obejrzeliśmy prezentację na temat Rozdrażewa i tego, co się u nas dzieje, a przy okazji sprawdziliśmy, czy rozdrażewianie żyją w zgodzie z naturą. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że rozdrażewska społeczność jest wyjątkowo aktywna i na pewno każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Następnie w grupach 8-osobowych pracowaliśmy nad lapbookami, w których zawarliśmy najważniejsze informacje z naszego projektu. Powstał więc lapbook na temat zdrowego żywienia, uzdrowisk, sił natury oraz lapbook podsumowujący cały projekt. Zdążyliśmy jeszcze przygotować wystawę zdjęć z naszych działań projektowych. Pracy było co niemiara.

Po południu udaliśmy się do rozdrażewskiej Masztalarni, gdzie panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Rozdrażew przygotowały dla nas pokazowe warsztaty kulinarne. Mogliśmy skosztować żurku i chlebów pieczonych na zdrowym zakwasie, pokazaliśmy naszym gościom, jak się robi „gzikę” i „smażony ser”, a na deser z pomocą pewnego sprytnego urządzenia przygotowaliśmy dla całej grupy zdrowe koktajle z mrożonych owoców. Podczas wspólnego przygotowywania tak smacznych, a zarazem zdrowych posiłków bawiliśmy się wyśmienicie. Późnym popołudniem braliśmy udział w imprezie z okazji Święta Matki, zorganizowanej przez działające w Rozdrażewie Stowarzyszenie „Od Nowa”, gdzie po raz pierwszy publicznie zaprezentowaliśmy rezultaty naszego projektu „W zgodzie z naturą” . Wystawa zdjęć z działań projektowych cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Mieliśmy też okazję podziwiać naszych gości z Landwarowa, którzy w swoich pięknych strojach zatańczyli poloneza i polkę oraz zaśpiewali kilka pięknych piosenek o Litwie.

Dzień zakończyliśmy ponownie w Masztalarni przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Był czas na podsumowanie tego, co się wydarzyło i plany na przyszłość. Do jutra!