„Lewitacja kontra grawitacja” – pokaz fizyko-chemiczny

24 października 2023 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nietypowej lekcji przeprowadzonej przez pana Mateusza z Centrum Innowacyjnej Edukacji. Podczas pokazu doświadczeń z dziedziny fizyki prowadzący wyjaśniał uczniom podstawowe prawa, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień, ale rzadko zastanawia się, dlaczego tak się dzieje. Natomiast podczas doświadczeń z dziedziny chemii skupił się na substancjach chemicznych z naszego otoczenia, czyli powszechnie dostępnych w każdym domu. Zwracał szczególną uwagę, jak postępować z takimi substancjami, aby były one dla nas bezpieczne i użyteczne, a nie stanowiły zagrożenia. Apelował również do dzieci i młodzieży, aby nie próbowały samodzielnie eksperymentować na przykładzie filmików prezentowanych np. na Tik-Toku, ponieważ często niewinnie wyglądające doświadczenia są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdy wykonuje się je bez dostatecznego doświadczenia i wiedzy o danych substancjach. Podczas pokazu uczniowie mogli samodzielnie wykonywać niektóre doświadczenia według wskazówek i pod czujnym okiem prowadzącego tak, aby były one przeprowadzone bezpieczne. Pokaz był współfinansowany przez Urząd Gminy i Radę Rodziców.