W narodowym tonie

Środowy poranek 17 października upłynął uczniom szkoły w Rozdrażewie na przyjemnej lekcji, którą poprowadzili dla nas filharmonicy z Kalisza. Tym razem spotkanie koncentrowało się wokół hasła „W narodowym tonie”, a wszystko za sprawą przypadającej za miesiąc 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Jako że niedawno przygotowywaliśmy się do konkursu „Do Hymnu”, poradziliśmy sobie wspaniale, budząc zdziwienie i podziw gości. Zresztą nie ten jeden raz, bo wielokrotnie młodzież włączała się w wykonanie pieśni związanych z naszych historią – „Płynie Wisła, płynie”, „O mój rozmarynie” czy „Jeszcze jeden mazur”. Najwięcej emocji wzbudził wspólny śpiew piosenki „Hej, sokoły”, choć nie zabrakło poważniejszych. Posłuchaliśmy również „Poloneza” Ogińskiego i „Mazura” z „Halki” Moniuszki, by z żalem pożegnać muzyków i czekać z niecierpliwością na kolejną Lekcję z filharmonią.