II zjazd uczniów SF Dzielice

W klimacie obchodów tegorocznego Święta Niepodległości do Szkoły Filialnej w Dzielicach kolejny raz zjechali dawni „Uczniowie ze starej fotografii” oraz członkowie rodziny byłego kierownika Szkoły Wacława Pielarskiego. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2017 roku i zainspirowało prawnuczkę Monikę Lewandowską Chludzińską do zredagowania książki, przedstawiającej historię przodków. Od zamierzchłych lat dzieje tej rodziny dokumentowano przepięknymi fotografiami umieszczanymi w albumach rodzinnych. Unikatowe zdjęcia, świadectwa ukończonych szkół oraz inne dokumenty urzędowe to zawartość tego pięknego albumowego wydania. Autorka uroczyście przekazała oryginał książki dzielickiej Szkole, w której Pradziadek przepracował 35 lat.

W książce poznajemy też sylwetkę bohatera Józefa Pielarskiego (brata Wacława) Powstańca Wielkopolskiego, oficera, kpt. piech. w placówce wywiadowczej Korpusu Ochrony Pogranicza nr 1 „Grodno”, który zginął w Katyniu.

W spotkaniu wzięli udział wójt gminy Rozdrażew Mariusz Dymarski, dyrektor SP w Rozdrażewie Krzysztof Broda, dyrektorka Biblioteki Gminnej w Rozdrażewie Alicja Banaszek, emerytowana, wieloletnia kierownik SF Dzielice Irena Wojciechowska oraz sołtys Dzielic Danuta Kołodziej.

Kolejny raz odżyły wspomnienia dawnych uczniów Kierownika i Jego wnuczek . W spotkaniu wzięły udział także prawnuki oraz praprawnuki, bardzo zainteresowane historią rodziny. Miejscowa Izba lekcyjna z dawnych lat wzbogaciła się o cenne materiały. Rada Rodziców działająca przy szkole wspaniale ugościła przybyłych na spotkanie. Mamy uczniów upiekły na tę okoliczność tradycyjne rogaliki drożdżowe, które wraz z kawą smakowały wyśmienicie.