Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przystąpili do realizacji projektu „Koder Junior – Szkoła Mistrzów Programowania”. Projekt ten był realizowany w naszej szkole w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 w działaniu 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Nauczyciele w godzinach poza lekcyjnych wspólnie z uczniami realizowali 14 zajęć dotyczących programowania. Zajęcia te miały na celu nie tylko naukę, a także zabawę.

Uczniowie poznali aplikację Scratch Junior. Jest to aplikacja do nauki programowania, która umożliwia małym dzieciom tworzyć własne historie i interaktywne gry. Dzięki prostym graficznym bloczkom, intuicyjnemu interfejsowi mogą szybko budować sceny z np. poruszającymi się i śpiewającymi bohaterami – reagującymi na różne akcje. Łatwy w obsłudze edytor graficzny pozwala modyfikować już istniejące obiekty, jak i tworzyć własne prace. Użytkownicy mogą dodawać także  nagrania – głosy i dźwięki. Wszystko to sprawia, że tworzone postaci ożywają. Scratch Junior jest niesamowitym narzędziem do rozwijania kreatywności dzieci.

Z ogromną ciekawością odkrywali Scottie Go! to innowacyjna gra do nauki programowania dla najmłodszych. Jest połączeniem kartonowych klocków oraz gry na urządzenia mobilne. Po uruchomieniu gry, poznajemy historię kosmity Scottiego, otrzymujemy pierwsze zadanie do wykonania. Naszym zadaniem jest pomóc Scottiemu zdobyć części zamienne do uszkodzonego pojazdu. Żeby wykonać to zadanie, sterujemy Scottiem pisząc programy komputerowe. A używamy do tego… tekturowych bloczków.

To wszystko? Jeszcze nie! Napisany program musi zostać zeskanowany przez urządzenie (wykonane zdjęcie programu wystarczy) i… Scottie ożywa.

Realizacja zajęć możliwa była dzięki: tabletom, darmowym aplikacjom i grom, które szkoła otrzymała w ramach projektu.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w projekcie.

Mirosława Ziembińska