Wyjazd edukacyjny klas szóstych

Pierwszy dzień października 2019 r. uczniowie klas szóstych spędzili w nostalgicznej atmosferze wycieczki w przeszłość swoich pradziadów. Pierwszym etapem tego cofania zegara dziejów był przejazd pociągiem na trasie Kobylin – Krotoszyn. W ramach projektu KOLEJE WOLNOŚCI 1939-2019. WIELKOPOLANIE W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ, współorganizowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Koleje Wielkopolskie i Parowozownię Wolsztyn, uczniowie podróżowali w składzie złożonym z parowozu i historycznych wagonów z epoki. Jednocześnie wysłuchali wykładu rekonstruktorów, którzy w barwny sposób przybliżyli historię wojny obronnej w 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem roli Wielkopolan, bohaterskich żołnierzy Armii Poznań. Etap drugi naszej podróży w czasie to wizyta w Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka w Krotoszynie i udział w lekcjach muzealnych, które w ciekawej formie prezentowały regionalne tradycje związane z pracami domowymi i rolnymi, gwarą i obrzędami „naszej małej Ojczyzny”.

Możemy być pewni, że nasi uczniowie powrócili do teraźniejszości nie tylko bogatsi o wiedzę na temat historii regionu, ale i pełni szacunku dla niej.

Joanna Broda
Ewa Głód
Jarosław Nowacki