Wycieczka do Gdańska

W dniach 15 – 17 kwietnia uczniowie klas szóstych i siódmej, wraz z nauczycielkami: Mirosławą Ziembińską, Edytą Głód, Hanną Kowalską oraz Jolantą Bożejewicz udali się na wycieczkę do Gdańska. Po drodze zwiedziliśmy Toruń – jedno z najpiękniejszych miast Polski, wpisane na listę UNESCO o światowej randze licznych i unikatowych zabytków architektury. Tam podziwialiśmy m.in. Ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika oraz Krzywą Wieżę. Dla wielu z nas Toruń kojarzy się ze słynących z niepowtarzalnego smaku, doskonałej jakości i artystycznej formy pierników toruńskich, dlatego też postanowiliśmy spróbować tych wyjątkowych specjałów, znanych już za czasów króla Zygmunta III Wazy. Następnie udaliśmy się do Malborka. Tam zwiedziliśmy największą ceglaną budowlę na świecie – gotycki zamek mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Spacerując po terenie zamku zobaczyliśmy jak wyglądały średniowieczne kaplice, kuchnie, miejsca odpoczynku. Poznaliśmy zwyczaje krzyżaków i ich codzienne rytuały. Dowiedzieliśmy się jakie potrawy spożywali i czym poza szerzeniem swoich idei się zajmowali.

Najciekawszym punktem naszej wyprawy okazało się Centrum Hewelianum w Gdańsku. Schodząc z Góry Gradowej weszliśmy w pomieszczenia, gdzie znajdowała się interaktywna wystawa: „Energia, Niebo i Słońce”. Tu, za pomocą ciekawych eksponatów poznaliśmy prawa rządzące fizyką, chemią i astronomią. Zrozumieliśmy jak ważna, a zarazem ciekawa jest nauka oraz jakie zjawiska można zauważyć w otaczającej nas przyrodzie. Zwiedzając Stare Miasto, Długi Targ, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Kościół Mariacki, Stary Żuraw w Gdańsku widzieliśmy jak piękne pod względem architektury jest to miasto. Ilość przyjezdnych, mówiących w różnych językach pozwoliło na stwierdzenie, że jest to europejskie miasto, w którym czuje się niezwykle pozytywną energię.

Dla większości z nas widokiem zapierającym dech w piersiach okazało się Morze Bałtyckie na sopockiej plaży oraz podziwiane przez nas podczas spaceru po najdłuższym molo w Polsce. Niektórzy z nas widzieli je po raz pierwszy, dlatego też trudno było przejść do kolejnego etapu naszej wycieczki.

W ostatnim dniu pojechaliśmy na Kaszuby. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w towarzystwie przewodnika, zwiedziliśmy unikalne w skali świata obiekty m.in. Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier: „Gryf Pomorski” oraz Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji okazał się „Dom do góry nogami”, gdzie na własnej skórze mogliśmy odczuć efekty zawirowań błędnika.

Wycieczka była bardzo udana i już zastanawiamy się, gdzie pojedziemy w przyszłym roku.

« 1 z 3 »