W muzeum też można spotkać wiosnę!

Dlaczego marzannę powinien zastąpić gaik? Czym był pogrzeb żuru? Kiedy na wsi nasłuchiwano dźwięku kołatek? Co symbolizują baranek, wędlina czy jajko w wielkanocnym koszyczku?

Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskali uczniowie klas IV, którzy we wtorek 12 kwietnia wybrali się na „Muzealne spotkania z wiosną” do Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Pracownicy tej placówki przygotowali dla nich wspaniałą prezentację oraz opowieść o zwyczajach wiosenno – wielkanocnych i obrzędach ludowych. Głośny śmiech rozbrzmiewał w sali, gdy dzieci same mogły niektóre rekwizyty bądź zwyczaje prezentować. Mieliśmy też okazję zwiedzić wystawy w salach historycznych i regionalnych, gdzie chłopcy chętnie przymierzali żołnierskie czapki i hełmy, a dziewczynki przyglądały się ze zdziwieniem żelazkom na duszę czy lodówce z wielką komorą na bryły lodu.

Wyprawę do muzeum zwieńczyły warsztaty plastyczne, podczas których każdy z uczestników wykonał swojego zajączka. Bo czyż to nie on właśnie pojutrze będzie miał sporo pracy z podarkami?

Mirosława Ziembińska
Anna Broda
Edyta Głód