W hołdzie powstańcom wielkopolskim

W wyjątkowy, ważny dla wszystkich Wielkopolan dzień – 27 grudnia 2018 roku – dokładnie w setną rocznicę wybuchu „naszego” powstania, 20 uczniów klas ósmych wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Poznania. Wyjazd został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozdrażewie i odbył się pod kierownictwem pani dyrektor tej placówki mgr Alicji Banaszak. Nasi uczniowie, jednocześnie aktywni czytelnicy biblioteki, mieli okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach, ale także swoją obecnością w tym właśnie dniu zamanifestować przywiązanie do idei i wartości łączonych z powstaniem: patriotyzmem, ofiarnością, przywiązaniem do religii i tradycji.

Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Wojskowego na Starym Rynku, który w tym szczególnym dniu wypełniony był nie tylko turystami ale także członkami grup rekonstrukcyjnych, prezentujących broń i umundurowanie z epoki. Po obowiązkowym spotkaniu z ratuszowymi koziołkami rozpoczęliśmy wycieczkę z przewodnikiem Szlakiem Powstania Wielkopolskiego, zakończoną w miejscu gdzie wszystko się 100 lat temu zaczęło – na Dworcu Letnim, na który wjechał pociąg z Mistrzem Paderewskim…

Kolejnym punktem naszego wyjazdu był udział w oficjalnych uroczystościach państwowych upamiętniających wybuch powstania pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Po obchodach miłym akcentem było krótkie spotkanie z senatorem reprezentującym nasz region panem Łukaszem Mikołajczykiem.

Mocnym akordem na koniec tego niezwykle aktywnego dnia była nasza obecność na koncercie „Muzyka Wolności Poznań 2018″ z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, który miał miejsce na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej, dobrze znanym wszystkim kibicom Lecha Poznań. Świetna muzyka, doskonałe efekty pozwalały w spontaniczny sposób cieszyć się odzyskaną kiedyś niepodległością i pomyślną teraźniejszością naszego kraju.

Dobrze było w tym dniu być w Poznaniu, dobrze było wołać wraz z innymi „Chwała Bohaterom!”…

Jarosław Nowacki

« 1 z 2 »