W naszej szkole ruszył program „Mamy kota na punkcie mleka”, kampania promocyjno-informacyjna realizowana na rynku polskim przez konsorcjum dwóch organizacji – Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Projekt obejmuje działania informacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ich rodziców oraz nauczycieli z całego kraju.

Misją programu jest edukacja w zakresie walorów odżywczych mleka i produktów mlecznych, zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się, świadomości znaczenia mleka i jego przetworów oraz utrwalenie ich pozytywnego wizerunku.

Dlaczego to takie ważne? Z badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Instytut Żywności i Żywienia (IZZ) wynika, że w codziennej diecie młodzieży znajduje się zaledwie 678 mg wapnia (w przypadku dziewcząt) i 850 mg wapnia (chłopcy), gdy tymczasem według IZZ norma wynosi 1300 mg. Wartości te oznaczają, że u 55% dziewcząt i 40% chłopców zawartość wapnia w codziennej diecie nie pokrywa nawet 50% normy zapotrzebowania organizmu na tę substancję.

Dietetycy są zgodni: mleko i jego przetwory to najlepsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Odpowiednia ilość mlecznych produktów włączona do codziennego jadłospisu pozwala całkowicie pokryć dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Porcja wapnia, jaką każdego dnia powinny otrzymać dzieci w wieku 7-9 lat, wynosi 800 mg i kryje się w trzech szklankach mleka. Jedną szklankę mleka więcej powinny wypijać nastolatki, które potrzebują aż 1300 mg wapnia na dobę. Mleko można oczywiście zastąpić alternatywnymi produktami mlecznymi, jak jogurt, kefir, twarożek czy ser żółty − mówi prof. Jastrzębska.

Odpowiednia podaż wapnia wzmacnia kości, zapewnia sprawne funkcjonowanie mózgu, obwodowego układu nerwowego, mięśni oraz prawidłowe krzepnięcie krwi. Wchłanianie wapnia ułatwia witamina D, również obecna w mleku i jego przetworach. Produkty mleczne są ponadto cennym źródłem pełnowartościowego białka, którego odpowiednie ilości w okresie intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży są szczególnie istotne. Mleko to także bogactwo witamin z grupy B, witaminy A oraz cynku i jodu.

Więcej informacji znajduje się na stronie kochammleko.pl.