Projekt „Wiktor Pniewski – wielki człowiek w naszym Maciejewie” zakończony!

Jedenaścioro uczniów klasy VI a zakończyło półroczną realizację projektu „Wiktor Pniewski – wielki człowiek w naszym Maciejewie”. Był to jeden z 40 projektów z całej Polski dofinansowanych w ramach programu Edukacja Inspiracja.

Tegoroczny projekt miał za zadanie przybliżyć społeczności szkolnej postać Wiktora Pniewskiego. W trakcie działań okazało się, że nie mniej zaintrygowała nas jego żona, Jadwiga. Szóstoklasiści postawili sobie wysoką poprzeczkę, żeby dawnych właścicieli majątku w Maciejewie poznać, a następnie wiedzę o nich w ciekawy sposób przedstawić kolegom i koleżankom. Co robili?

Szukali, analizowali i przetwarzali mnóstwo informacji (to był najtrudniejszy, ale i bardzo owocny etap prac).

Zorganizowali spotkania i przeprowadzili wywiady z panią Marią Ide z Maciejewa, która znała Pniewskich oraz panią Alicją Banaszek, która zechciała się podzielić dużą wiedzą o ich życiu.

Wzięli udział w warsztatach dziennikarskich, by nauczyć się pisać newsy, poznać pracę dziennikarza, zredagować artykuł prasowy.

Stworzyli e-gazetę (okazało się, że skład, łamanie czy korekta tekstu to nie lada wyzwanie).

Napisali scenariusz filmowy i na jego podstawie stworzyli animację poklatkową (pracy mnóstwo, ale efekt cieszy).

Poznawali historię i tradycję regionu (m.in. podczas zajęć etnograficznych w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, lekcji w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, wizyty w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci oraz Bramie Poznania w Poznaniu).

Wzięli udział w warsztatach kulinarnych, by nauczyć się przyrządzać regionalne potrawy (mogą już śmiało zaprosić na plyndze, pyry z gziką czy szneki z glancem).

Przygotowali foldery informacyjne, prezentację i wystawę, by przybliżyć postać Wiktora Pniewskiego społeczności szkolnej.

Zorganizowali Majówkę u Pniewskich, podążając ich śladami w gminie Rozdrażew.

Miniony rok – z uwagi na pandemię – nie należał do najłatwiejszych. Tym bardziej cieszy fakt, że projekt nie tylko udało się zrealizować, ale przyniósł nam ciekawe efekty i mnóstwo satysfakcji.

Anna Broda

« 2 z 2 »