Powiatowy konkurs astronomiczny

Rozdrażewski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie, zorganizowali zawody II. Powiatowego konkursu astronomicznego „Mikołaj Kopernik dla Wszechświata”.

1. Organizatorem konkursu był Rozdrażewski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (RO PTMA) w Rozdrażewie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Rozdrażewie, i Szkołą Podstawową w Nowej Wsi.

2. Celem konkursu była:

• popularyzacja Mikołaja Kopernika oraz wiedzy astronomicznej,
  • pobudzenie zainteresowań naukami ścisłymi,
  • rozwijanie pasji oraz naukowego podejścia do wiedzy.

3. Konkurs był adresowany dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Krotoszyn, Gminy Rozdrażew;

I kategoria: uczniowie klas IV-VI-po dwóch uczniów ze szkoły

II kategoria: uczniowie klas VII-VIII-po dwóch uczniów ze szkoły

4. Konkurs polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat; „ Mikołaj Kopernik dla Wszechświata” w programie Power Point, maksymalnie 10 slajdów. Uczestnik zobowiązany był do wykonania prezentacji multimedialnej i ustnego omówienia tematu w części finałowej.

5. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy etap to zawody w wymienionych szkołach podstawowych, finałowy etap przeprowadzono w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.

6. Finał konkursu odbył się 27 lutego 2023 r..

Jury konkursu w składzie:

• Ireneusz Włodarczyk
  • Mariola Kaźmierczak
  • Krzysztof Broda
  • Sebastian Hadryan
  • Monika Dopierała
  • Zdzisław Pauter

po wsłuchaniu zawodników i po wnikliwej analizie ustalili następującą klasyfikację II. Powiatowego konkursu astronomicznego

​klasy IV-VI

Lp. imię i nazwisko ucznia ​Szkoła ​miejsce

1. ​Marta Wosińska​ SP Nowa Wieś ​I
2. ​Nikodem Krzywonos SP3 Krotoszyn II
3.​Mateusz Ulatowski SP Rozdrażew III
4.​Weronika Werner ​SP 3 Krotoszyn IV
5.​Wiktoria Rataj SP Nowa Wieś V

​klasy VII-VIII

1. ​Franciszek Broda​ SP Rozdrażew I
2. ​Borys Gmurowski​ SP3 Krotoszyn​ II
3. ​Aleksandra Birenacka ​SP Nowa Wieś ​III
4. ​Maria Trawińska​ SP Rozdrażew​ IV
5. ​Marcin Krawczyński ​SP3 Krotoszyn ​IV
6. ​Łukasz Pierunek SP Nowa Wieś V

Zawodnicy wykazali się doskonałą znajomością głównych prac Kopernika. Prezentacje miały profesjonalny wygląd.

Uczniowie, na wspólnym przeglądzie mogli porównać swoje prace z innymi oraz wzbogacić znajomość astronomii.

Gratulacje dla prowadzących nauczycieli i dyrekcji szkół!

Powiatowy konkurs astronomiczny powinien być kontynuowany!

Oprac.: Mariola Kaźmierczak, Ireneusz Włodarczyk.
Zdj. Zdzisław Pauter

« 2 z 2 »