Półkolonie 2019

Po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Rozdrażewie, w dniach 16-25 lipca, odbyły się półkolonie letnie pod hasłem „Radosny czas wakacyjnych przygód 2019”. Uczestniczyło w nich 32 dzieci z klas I-III. Wypoczynek współfinansowany był ze środków Urzędu Gminy w Rozdrażewie oraz z wpłat rodziców uczestników półkolonii.

Dzieci brały udział w szczegółowo przygotowanym programie, który składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku oraz zajęć o charakterze profilaktycznym.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy, na których od pani Edyty Głód uzyskały wiedzę o bezpiecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy. Wcielali się w różne role i świetnie się bawili podczas warsztatów teatralnych pod opieką pani Zuzanny Koziny z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury w Krotoszynie. Na zajęcia z astronomii zaproszono też zaprzyjaźnionego ze szkołą pana dr Ireneusza Włodarczyka, który przywiózł ze sobą sprzęt służący do obserwacji nieba, planet i gwiazd. W zabawie „Zegar słoneczny” dzieci mogły sprawdzić w jakim czasie i o ile przesunął się cień masztu na boisku, a w zabawie „Słońce i planety” same wcieliły się w planety we wszechświecie. W Masztalarnii, pod opieką pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzieła pt. „Drugie życie słoiczka”. Na tegorocznych półkoloniach nie zabrakło wyjazdów. Pierwszy z nich odbył się do Gołuchowa, gdzie uczniowie zwiedzili zamek, nowoczesne Muzeum Leśnictwa, wzięli udział w lekcji terenowej pt. „Szukamy dendrologicznych skarbów”, oraz przespacerowali do zagrody żubrów. W Miliczu w Centrum Edukacji Ekologicznej wzięły udział w warsztatach pt. „Chleb w tradycji polskiej”, w których samodzielnie wyrabiały ciasto i piekły bułki. Pod opieką pana leśniczego zwiedziły ścieżkę edukacyjną w szkółce leśnej „Osada Świętoszyn”. Następnie udały się do Krośnic, by odbyć przejażdżkę kolejką wąskotorową. Kolejnego dnia odwiedziły „Szkołę na kopytach” w Bogusławiu, gdzie poznały zasady zachowywania się przy koniach i elementy sprzętu jeździeckiego. Była też jazda na koniu pod opieką instruktora i poczęstunek. Ostatni wyjazd półkolonijny to pobyt w zagrodzie „Pszczółka – przyjaciółka” w Katarzynowie. Tam dzieci zwiedziły skansen zabytkowych uli i poznały wiele ciekawostek na temat pracy pszczelarza oraz wzięły udział w warsztatach, podczas których wykonywały świeczki z wosku. Odwiedziny zakończone zostały poczęstunkiem z grilla i zabawami na placu.

Podczas trwania półkolonii zostały przeprowadzone dla dzieci zajęcia z programu profilaktycznego na temat uzależnień. Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom na czym polega uzależnienie, modelowanie prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia, zdobycie informacji o sposobach odmawiania, a także rozwijanie umiejętności nazywania i rozpoznawania różnych uczuć oraz budowanie pozytywnych relacji wśród dzieci. Wszyscy w dobrych humorach i przy gorącej temperaturze lata, rozstali się na wakacyjny wypoczynek…

« 2 z 2 »