„Per aspera ad astra”

„Przez trudy do gwiazd…” tak mawiali starożytni Rzymianie i tak mógł podsumować swoją konkursową przygodę uczeń naszej szkoły Bartłomiej Panek, odbierając zaświadczenie potwierdzające zdobycie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Uroczystość odbyła się 16 kwietnia w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, gdzie 529 laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów dotychczasowych gimnazjów województwa wielkopolskiego odebrało zaświadczenia i nagrody, które wręczyła pani Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty. Pani Kurator wyraziła słowa uznania dla uczniów, doceniając ich trud w uzyskiwaniu wiedzy, zachęcała do dalszej, wytrwałej pracy i poprosiła uczniów, by symbolicznym gestem oni z kolei podziękowali swoim nauczycielom.

Warto dodać, że do konkursów przedmiotowych przystąpiło w tym roku szkolnym 35 975 gimnazjalistów z 572 szkół; tytuł finalisty uzyskało 343 uczniów, a tytuł laureata 529 uczniów, w tym zacnym gronie znalazł się i Bartłomiej! Warto dodać, że w Konkursie Historycznym wystartowało 3863 uczniów, z których 238 przeszło do etapu rejonowego a 115 do finału, ostatecznie laureatami zostało 90 z nich. Niewątpliwą ozdobą tej uroczystości był występ uczniów szkoły muzycznej: Piotra Twardowskiego który na fortepianie zagrał utwór Fryderyka Chopina Walc cis moll op. 64 nr 2 oraz Hanny Rogoży, która na skrzypcach wykonała utwór Pablo de Sarasate – Taniec hiszpański.

Jako opiekun ucznia chciałbym mu jeszcze raz pogratulować w imieniu całej naszej szkolnej społeczności i podziękować za włożony wysiłek i trud w przygotowanie się do kolejnych etapów konkursu, tym większy, że Bartłomiej jest uczniem klasy II. Mam nadzieję, że nadal będzie interesował się historią a jego przykład zainspiruje innych uczniów do osiągania sukcesów i realizowania marzeń.

Jarosław Nowacki