Obchody 100-lecia niepodległości w Dzielicach

Obchody 100- lecia Niepodległości uczczono w Dzielicach uroczystym spotkaniem w świetlicy wiejskiej oraz wystawą tematyczną. Mieszkańcy Dzielic, Wolenic i Dębowca zebrali się, by wysłuchać wierszy dzielickiej poetki ludowej Stanisławy Bieganek. Treścią czytanych utworów było umiłowanie do życia na wsi, pamięć o przodkach i wdzięczność za to, co pradziadowie przekazali młodym pokoleniom.

Wiersze czytały dzieci ze Szkoły Filialnej w Dzielicach, ich rodzice, nauczyciele, sołtys Dzielic oraz sama poetka. Recytacjom przysłuchiwali się także obecni na spotkaniu wójt gminy Rozdrażew Mariusz Dymarski oraz dyrektor szkoły podstawowej Krzysztof Broda. Recytacje wzruszyły słuchaczy i nagrodzono je gromkimi brawami.
Podczas uroczystości wygłoszono krótkie wspomnienie o Bronisławie Tezlaffie, nieznanym wcześniej dzieliczaninie, I oficerze ordynansowym Baonu Koźmińskiego, awansowanym po Powstaniu Wielkopolskim do stopnia porucznika, zamordowanym w Katyniu 1940 r.

Wysłuchaniem na stojąco utworu „Pierwsza brygada” uczczono pamięć poległych za wolność Ojczyzny. Działająca w szkole Izba lekcyjna z dawnych lat przedstawiła zebranym swój bogaty

10-letni dorobek i otrzymała za to podziękowanie. Uroczystość zakończono miłym biesiadowaniem przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców oraz panie z KGW.