NAUKA + TECHNIKA = ŁÓDŹ

Zainteresowanie astronomią i innymi dziedzinami nauki i techniki, ich historią i najnowszymi odkryciami zaprowadziło nas tym razem do Łodzi. Uczniowie klas siódmych Szkół Podstawowych w Rozdrażewie i Nowej Wsi, członkowie działających w obu placówkach Kół Naukowych, wykorzystali wolny od zajęć szkolnych czas na rozwijanie swoich pasji. Głównym celem wyjazdu była wizyta w kompleksie EC1, mieszczącym Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium. Ten nowo otwarty zespół  zrewitalizowanych i rozbudowanych budynków pierwszej łódzkiej elektrowni (rok budowy 1907) daje zwiedzającym szansę zdobywania wiedzy w autentycznych wnętrzach dawnego zakładu.

Nasi młodzi naukowi pasjonaci mieli więc okazję zajrzeć do środka gigantycznego kotła i turbiny, dowiedzieć się jak powstaje i jak jest przetwarzana energia. W sekcji Mikroświat – Makroświat  poznawali sposoby badania i pomiaru tych najmniejszych, i tych największych, kosmicznych struktur. Ciekawa ekspozycja „Rozwój wiedzy i cywilizacji” ukazuje postęp w odkrywanie kolejnych praw rządzących otaczającym nas światem. Szczególną frajdę sprawiła uczniom wizyta w części poświęconej lotom kosmicznym, gdzie mogli nie tylko „poczuć” stan nieważkości ale także (dzięki wirtualnej rzeczywistości) wystartować w kosmos!

Kolejną atrakcją był interaktywny pokaz w planetarium, którego celem było poznanie tajemnic Układu Słonecznego. Tutaj nieoceniona była fachowa pomoc ze strony towarzyszącego nam pana Zdzisława Pautera z Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, na którego wiedzę i życzliwość jak zwykle mogliśmy liczyć.

Ostatnim akcentem naszego pobytu było zwiedzanie przebudowanego w latach 2011-2016, trzypoziomowego dworca Łódź Fabryczna, jednego z najnowocześniejszych w Europie, robiącego olbrzymie wrażenie nie tylko rozmiarem ale także ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Hanna Kowalska
Katarzyna Matyniak
Jarosław Nowacki

« 1 z 2 »