Lekcja historii w Dzielicach

W grudniu i lutym bieżącego roku szkolnego klasy IV wybrały się na wycieczkę do szkoły filialnej w Dzielicach, gdzie miały okazję przeżyć niezapomnianą lekcję historii w izbie lekcyjnej z dawnych lat.

Od pani Beaty Biernackiej dowiedziały się, że szkoła w Dzielicach liczy prawie 200 lat! Budynek szkoły przetrwał dwie wojny światowe, a w czasach zaboru pruskiego istniała tu szkoła, do której uczęszczały dzieci polskie i niemieckie. Dzieci polskie poddawane były germanizacji, lekcje odbywały się w języku niemieckim, a za używanie języka polskie groziły surowe kary. O tym wszystkim opowiedziała pani Beata w izbie lekcyjnej, której wyposażenie, tabliczki, tablica, kałamarze z atramentem i pióro ze stalówkami, a nawet autentyczna szpicruta doskonale oddawały klimat tamtych czasów. Uczniowie mogli zanurzyć się w atmosferę tamtej szkoły, w której polskie dzieci nie chciały poddać się germanizacji. Szczególnie zapadła im w pamięć historie dzieci wrzesińskich. Nasi czwartoklasiści przebrani w stroje z tamtej epoki mogli wcielić się w małych bohaterów, którzy skutecznie stawiali opór pruskim nauczycielom.

Pani Beata pokazała również ówczesne piłki i skakanki, ale największą przyjemność sprawiło uczniom pisanie atramentem.

Bardzo dziękujemy pani Beacie Biernackiej za wspaniałą lekcję historii i polskości, która na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników.

Ilona Krysztofowicz-Król
Lila Michalak