Korespondent z Moskwy donosi… (4)

Dziś z rana byliśmy w odwiedzinach u poprzedników Piotra I Wielkiego. Najpierw odwiedziliśmy zespół muzealno-architektoniczny – Kołomienskoje. To rezydencja carów Iwana III i Iwana IV zwanego Groźnym. Znajdująca się tam Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego (wybudowana z okazji narodzin cara Iwana IV) to jeden z najlepszych przykładów architektury starorosyjskiej, jest ona wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Kołomienskim znajduje się również Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej, dawna prywatna świątynia przy pałacu Romanowów.

Po spacerze wzdłuż rzeki Moskwy i jabłoniowych sadów dotarliśmy do siedziby ojca Piotra Wielkiego. Mieliśmy okazje obejrzeć stary tradycyjny rosyjski drewniany pałac wzniesiony na polecenie Aleksego I. Budowla mieściła 250 pokoi połączonych ze sobą labiryntem korytarzy i od początku uważna była za ósmy cud świata.

Następnie udaliśmy się do kolejnego obiektu z listy UNESCO – Monastyru Nowodziewiczego. Obejrzeliśmy rownież najznakomitszą nekropolię Rosji. Pochowani na niej są: Bułhakow, Gogol, Jelcyn, Tupolew, Czechow, Szostakowicz, Makarenko, Majakowski i wielu innych znakomitych artystów, polityków oraz naukowców.

Póżniej moskiewski trolejbus podwiózł nas na Worobiowe Wzgórza, z których rozciąga się najpiękniejszy widok na Moskwę. Z tego punktu stadion Łużniki zdawał się być na wyciągnięcie ręki. Dodatkową atrakcją dla męskiej części był trwający tam zlot motocykli.

Na zakończenie dnia i pobytu w Moskwie najwytrwalsi z nas wybrali się na nocną przejażdżkę metrem i spacer na Plac Zwycięstwa gdzie wielką atrakcją było 1418 fontann – tyle, ile było dni wojny ojczyźnianej – podświetlonych na czerwono (symbol krwi przelanej za ojczyznę).

Jeszcze tylko ostani rzut oka na Plac Czerwony i Plac Maneżowy, ostatni spacer Petrowką i czas się pakować…

« 1 z 2 »