Korespondent z Jowaryszek donosi…

Rozpoczynamy realizację pierwszej części projektu „Z Wilna do Wielkopolski śladem Mickiewicza” dofinansowanego przez  Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Mimo, że to był ponoć pechowy piątek 13. września, dojechaliśmy na miejsce szczęśliwie, bardzo wygodnym autobusem ;-). W czasie obiadowej przerwy w Augustowie odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Studzieńczańskiej i po godzinie 20 (czasu miejscowego) dotarliśmy na Litwę do Jowaryszek.

W sobotę z samego rana pojechaliśmy z wizytą zapoznawczą do partnerskiej szkoły w Landwarowie.

Miło było poznać naszych kolegów, uczestników projektu. Szybko znaleźliśmy wspólny język i wspólne zainteresowania. Po zajęciach integracyjnych w szkole nasi koledzy oprowadzili nas po swoim mieście i opowiedzieli jego historię.

Zobaczyliśmy bardzo ciekawy kościół, zabytkowy dworzec kolejowy, przeszliśmy aleją klonową do pałacu Tyszkiewiczów – w przeszłości gościli w nim  nawet papież Pius XI (jako nuncjusz) oraz car Rosji Aleksander III! Pałac i park bardzo nam się podobały. Niestety, są równie piękne, co zniszczone.

Po południu czekała na nas nie lada atrakcja – uczestniczyliśmy w Festynie Kultury Polskiej Ziemi Trockiej „Dźwięcz Polska Pieśni!” organizowanym corocznie przez Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie. Festyn połączony był z programem dożynkowym, wystawą darów jesieni, kiermaszem i zabawą.

Mieliśmy okazję obejrzeć występy zarówno naszych nowych kolegów z Landwarowa tańczących w zespole „Prząśniczka”, jak i innych polskichzespołów artystycznych z rejonu trockiego i wileńskiego, Białorusi i z Polski. Brawo! Dożynkowe stoiska kół polskich z wielu miejscowości Regionu Trockiego były śliczne, kolorowe, a jedzenie na nich przepyszne.

Jesteśmy pełni wrażeń. Do zobaczenia w następnej korespondencji.

« 1 z 2 »