Koncert galowy na zakończenie projektu

Wszystko, co dobre, szybko się kończy, niestety! Projekt: „Patriotyzm 100 lat po odzyskaniu niepodległości – w czym wyraża się miłość ojczyzny?”, zrealizowany przez uczniów i nauczycieli Dziecięcej Szkoły Artystycznej im. Dymitra Bortniańskiego w Petersburgu oraz Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie w ramach Polsko Rosyjskiej Wymiany Młodzieży, również dobiega końca.

Przez prawie trzy tygodnie mogliśmy wspólnie podróżować, odwiedzać ważne dla tematyki projektu miejsca, uczyć się, a przede wszystkim poznawać się, zaprzyjaźniać, burzyć stereotypy i zacieśniać więzi. Aż trudno uwierzyć, ile miast i miejsc udało nam się wspólnie odwiedzić: Moskwę, Smoleńsk i Katyń, Wilno, Warszawę, Duszniki i Kudowę Zdrój, Kłodzko, Wrocław, Rogalin, a kilka dni spędziliśmy tu, w Rozdrażewie. W każdym z tych miejsc zastanawialiśmy się, jak wygląda współczesny patriotyzm w roku, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na ten temat dyskutowaliśmy w ostatnim dniu naszych działań projektowych. Okazało się, że zarówno Polacy, jak i Rosjanie, bardzo podobnie pojmują współczesny patriotyzm. Dla nas, młodych, ważny jest zarówno szacunek dla historii, symboli narodowych, bohaterów i miejsc pamięci, jak i uczciwość, przestrzeganie prawa, dbałość o przyrodę i dziedzictwo narodowe, udział w życiu społecznym i obywatelskim i dbanie o pozytywny wizerunek kraju za granicą. Wszyscy chcemy, by w naszych Ojczyznach żyli szczęśliwi i przyjaźni ludzie. Na zakończenie zajęć w szkole wykonaliśmy plakaty promujące postawy patriotyczne oraz napisaliśmy życzenia dla Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Wieczorem w Sali Wiejskiej w Rozdrażewie odbył się uroczysty koncert dla zaproszonych gości i społeczności lokalnej, podczas którego zaprezentowaliśmy rezultaty naszych działań. Gościem honorowym był pan Robert Śmigielski z Warszawy, przedstawiciel Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, organizacji, która w 80% sfinansowała przedsięwzięcie.

Jako że Patriotyzm to szacunek dla tradycji i historii, zaprosiliśmy na koncert naszych seniorów – Koło Śpiewacze „Aktywni”, które zaprezentowało kilka pieśni i wierszy patriotycznych. Dla tych wszystkich, którzy polegli dla ojczyzny, dla tych, którym pokłoniliśmy się podczas naszych podróży, zaśpiewały dziewczęta z naszej szkoły. Pamięć żołnierzy, a przede wszystkim Powstańców Warszawskich uczciliśmy Minutą Ciszy. Następnie na scenie stanęli nasi goście: Chór Petersburskiej Dziecięcej Szkoły Artystycznej im. Dymitra Bortniańskiego, który zachwycił wszystkich perfekcyjnym wykonaniem utworów z kanonu muzyki światowej i rosyjskiej. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy polskie i rosyjskie piosenki, których nauczyliśmy się podczas projektu: „Maja Rosija” i „Przybyli ułani”.

Po koncercie miało miejsce wręczenie podziękowań dla Dyrekcji i nauczycieli obydwu współpracujących szkół, przedstawiciela Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, pana Roberta Śmigielskiego, władz naszej gminy, rodziców i wszystkich, którzy wspierali działania projektowe. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przed nami jeszcze pożegnalna podróż do Gdańska.