Kartka z podróży… (Toruń-Gdańsk)

Tym razem to już ostatnia relacja z projektu: „Patriotyzm 100 lat po odzyskaniu niepodległości – w czym wyraża się miłość ojczyzny?”. Co prawda działania już się zakończyły, jednak postanowiliśmy towarzyszyć naszym przyjaciołom w polskiej części drogi powrotnej do Rosji. Tak więc w czwartek baaardzo wczesnym rankiem wyruszyliśmy w kierunku Gdańska. Było jeszcze w miarę chłodno (28ºC), więc zatrzymaliśmy się w Toruniu, gdzie: „Gotyk, piernik i Kopernik.” Miło było spacerować uliczkami toruńskiej Starówki, prostować się pod Krzywą Wieżą, próbować pierników a nawet dosiadać osiołka – pręgierza. Złożyliśmy również wizytę w tajemniczym „Niewidzialnym domu”. Jak na Toruń przystało, lody u Lenkiewicza też były piernikowe! Gdy opuszczaliśmy miasto Kopernika, temperatura na zewnątrz sięgała 38ºC!

Dotarliśmy jednak szczęśliwie do Gdańska dzięki klimatyzacji i niewielkiej burzy. Po zakwaterowaniu wyruszyliśmy na Stare Miasto, gdzie akurat trwał Jarmark Dominikański. Wspięliśmy się na wieżę widokową Kościoła Mariackiego, pokłoniliśmy się Neptunowi, a potem aż do zmroku spacerowaliśmy wśród jarmarcznych kramów i straganów. Było nam jednak smutnawo, bo wiedzieliśmy, że wcześnie rano musimy się rozstać. I tak nazajutrz o godz. 6 autobus zabrał nasze rosyjskie koleżanki do Kaliningradu, skąd odleciały do Petrsburga.

A my? Pozostaliśmy ze wspomnieniami i nowymi przyjaźniami. A na otarcie łez postanowiliśmy resztę dnia spędzić na plaży w Sopocie – bardzo przydały nam się te mokre chwile wytchnienia po projektowym maratonie!

W tym miejscu wypada raz jeszcze podziękować Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z panem Robertem Śmigielskim za sfinansowanie projektu, panu Dyrektorowi Krzysztofowi Brodzie za zaufanie, pozwolenie na realizację projektu i wsparcie, pani Jolancie Bożejewicz za koordynację działań i kierowanie projektem, Pani Hannie Kowalskiej za opiekę i działania logistyczne, panu Łukaszowi Rybie za opiekę, fotografowanie i publikacje na stronie szkolnej, pani Wiesławie Binek za wsparcie działań, naszym kochanym Rodzicom za gościnność i wszelaką pomoc, panu Wójtowi Gminy Mariuszowi Dymarskiemu oraz pracownikom Urzędu Gminy za wsparcie i pomoc w organizacji koncertu, pani Marioli Wosińskiej za smaczne zajęcia w Masztalarni, panu Ireneuszowi Włodarczykowi za warsztaty astronomiczne, Kołu Śpiewaczemu „Aktywni” za udział w koncercie, panu Leszkowi Przekwasowi i firmie „Celtur” za pewną rękę i życzliwość kierowców, Wójtowi Gmniny Rozdrażew i Bankowi Spółdzielczemu w Dobrzycy za wsparcie finansowe oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji naszego projektu.

DZIĘKUJEMY!

« 1 z 2 »