IV Krotoszyńska Noc z Biologią

Grupa uczniów z naszej szkoły z klas gimnazjalnych uczestniczyła w IV Krotoszyńskiej Nocy z Biologią. To naukowe spotkanie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Zajęcia były prowadzone przez pracowników i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorzy zaplanowali dla nas 6 zajęć:

  • Metody szacowania wieku i płci na podstawie analizy materiału kostnego.
  • Kot – galeria eleganckich zabójców.
  • Historia z życia nietoperzy.
  • Zapisane w kościach – co możemy odczytać ze szkieletu? Antropologia w służbie kryminalistyki.
  • Czołgi współczesnego świata, czyli rzecz o Stefanii…
  • Kiedy wilk stał się psem.

Celem takich zajęć jest wzbogacanie umysłów młodych ludzi w nowe wiadomości i umiejętności, motywowanie do pogłębiania swojej wiedzy biologicznej, samodzielnego eksperymentowania i dociekania, zadawania pytań i szukania wyjaśnień. I rzeczywiście mogliśmy praktycznie określić wiek i płeć osoby na podstawie czaszki, dowiedzieliśmy się jakie są różnice między paleontologią a archeologią. Usłyszeliśmy wiele ciekawych wiadomości na temat ras psów i skutków doboru sztucznego. Np.: że mopsowi wypadają gałki oczne kiedy kicha. Było to dla nas kolejne doświadczenie i uważamy, że warto było pojechać.

Uczestnicy spotkania i Lila Michalak