I Ostrowski Wieczór z Przyrodą

6 kwietnia wzięliśmy udział w I Ostrowskim Wieczorze z Przyrodą, organizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorzy przygotowali dla nas 4 zajęcia. Na pierwszych szukaliśmy matematyki w biologii. Dowiedzieliśmy się co to jest ewoluta i ewolwenta, dlaczego pszczoły budują plaster z sześciokątów a nie z kwadratów, czy trójkątów równobocznych, a na koniec tych zajęć sprawdzaliśmy, czy w naszych organizmach jest zachowana złota proporcja (stosunek wzrostu do odległości od pępka w dół powinien wynosić 1,62). Na drugie zajęcia wybraliśmy kuchnię molekularną, czyli chemiczny podwieczorek. Sami wykonywaliśmy żywność a potem to jedliśmy. Na następnych zajęciach mogliśmy się przekonać, czy jesteśmy dobrze przygotowani do egzaminu gimnazjalnego z biologii i chemii (najlepiej wypadł Mikołaj Bugaj, Piotr Kaczor i Karol Rachwalski). Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Kolorowa chemia”, w czasie których dokonywaliśmy identyfikacji roztworów wodnych, badaliśmy przewodnictwo ludzkiego ciała, wykonywaliśmy ogniwo owocowe i oglądaliśmy pokaz reakcji perhydrolu z manganianem (VII) potasu. Zajęcia były bardzo ciekawe i bardzo przyjemnie spędziliśmy to piątkowe popołudnie i wieczór, a na koniec odwiedziliśmy Maca.

Uczestnicy spotkania i opiekunowie Lila Michalak i Ewa Michalak Wójcik

« 1 z 2 »