Corrispondente da Torino 馃嚠馃嚬9锔忊儯

Turyn po偶egna艂 nas deszczem… Nam r贸wnie偶 by艂o smutno opuszcza膰 to miasto, pe艂ne pi臋knych plac贸w, zabytk贸w i ciekawych muze贸w. Jeszcze bardziej 偶al nam by艂o zostawia膰 za sob膮 naszych w艂oskich partner贸w, z kt贸rymi zd膮偶yli艣my si臋 nie tylko dobrze pozna膰, ale i zaprzyja藕ni膰 podczas wsp贸lnych projektowych dzia艂a艅. Pociesza艂 nas fakt, 偶e droga powrotna nie b臋dzie tylko odliczaniem dziel膮cych nas od domu kilometr贸w, ale b臋dzie obfitowa艂a w niezwykle interesuj膮ce przystanki!

Pierwszym z nich by艂 Mediolan, miasto znane jako przemys艂owe centrum W艂och i 艣wiatowa stolica mody. Na pocz膮tek zwiedzili艣my Katedr臋 Narodzin 艣w. Marii 鈥 jeden z najbardziej znanych budynk贸w w Europie. Ta marmurowa katedra gotycka nale偶y do najwi臋kszych ko艣cio艂贸w na 艣wiecie. Podziwiali艣my nie tylko jej wn臋trze, ale tak偶e po schodach weszli艣my na ozdobiony 135 wie偶yczkami, rze藕bami i gargulcami dach katedry. Nast臋pnie wyruszyli艣my na spacer ulicami miasta. Zatrzymali艣my si臋 na kr贸tkie zakupy w s艂ynnej Galleria Vittorio Emanuele II, przepi臋knym budynku z XIX wieku, kt贸ry jest jednym z najstarszych centr贸w handlowych na 艣wiecie i wizyt贸wk膮 Mediolanu. Kolejny przystanek to gmach znany wszystkim mi艂o艣nikom opery 鈥 La Scala. Spacer zako艅czyli艣my zwiedzaj膮c Zamek Sforz贸w, zbudowany w po艂owie XV wieku przez pot臋偶ny r贸d, z kt贸rego wywodzi艂a si臋 i polska kr贸lowa 鈥 Bona.

Opuszczaj膮c Mediolan skierowali艣my si臋 do Werony, miasta kojarzonego z szekspirowskim dramatem, kt贸re okaza艂o si臋 mie膰 o wiele wi臋cej do zaoferowania. Na przyk艂ad rzymski amfiteatr, zwany Aren膮, trzeci co do wielko艣ci i nadal w u偶yciu. Kiedy艣 jako miejsce krwawych walk gladiator贸w, dzi艣 jako miejsce wyst臋p贸w operowych i koncert贸w. W臋druj膮c urokliwymi uliczkami, z ma艂膮 przerw膮 na spr贸bowanie granity – popularnego orze藕wiaj膮cego przysmaku, dotarli艣my do Casa di Giulietta, domu Julii ze s艂awnym balkonem i pos膮giem. Na koniec zakupy pami膮tek na pi臋knym rynku i鈥 w drog臋, do miejsca noclegu, le偶膮cej u podn贸偶a Alp Vicenzy. Jak wiele w艂oskich miasto i to tak偶e zachwyci艂o nas swoj膮 urod膮 i bogactwem zabytk贸w, o czym przekonali艣my si臋 podczas wieczornego spaceru po centrum.

Drugi dzie艅 drogi powrotnej mia艂 tylko jeden przystanek, ale z tych, kt贸rych si臋 nie zapomina 鈥 Wenecj臋! Miasto, kt贸re cz臋艣ciowo po艂o偶one jest na wyspach i poprzecinane kana艂ami, stanowi prawdziw膮 mekk臋 dla turyst贸w z ca艂ego 艣wiata. Do historycznego centrum dotarli艣my statkiem, ogl膮daj膮c nast臋pnie najwi臋ksze atrakcje turystyczne miasta: Plac 艣w. Marka z bazylik膮, dzwonnic膮 i Pa艂acem Do偶贸w, most Westchnie艅, Scala Contarini del Bovolo ze s艂ynnymi schodami i du偶o, du偶o wi臋cej niezwyk艂ych ko艣cio艂贸w, pa艂ac贸w i dom贸w. Szczeg贸ln膮 nasz膮 uwag臋 przyku艂 spinaj膮cy brzegi Canale Grande najstarszy most wenecki Rialto. Wenecja zachwyci艂a wszystkich, dlatego wracaj膮c statkiem na parking ka偶dy z nas obiecywa艂 sobie, 偶e jeszcze tu powr贸ci…

Ostatni dzie艅 podr贸偶y 鈥 i ca艂ej naszej projektowej przygody 鈥 rozpocz臋li艣my od zwiedzania Wiednia, kt贸ry poznawali艣my w towarzystwie pani przewodnik. W臋druj膮c ulicami austriackiej stolicy s艂uchali艣my o jej 艣wietnej historii i inspiruj膮cej wsp贸艂czesno艣ci, podziwiaj膮c pi臋knie utrzymane budowle: pa艂ace, ko艣cio艂y i kamienice. Pierwsz膮 z tych budowli by艂, nale偶膮cy do pochodz膮cego ze znanego nam z Turynu rodu, Belweder 鈥 barokowy zesp贸艂 pa艂acowo-ogrodowy ksi臋cia Eugeniusza Sabaudzkiego. Nast臋pne to mi臋dzy innymi Ko艣ci贸艂 艣w. Karola Boromeusza, siedziba Filharmonik贸w Wiede艅skich, Ratusz, budynek parlamentu, Kolumna Morowa, dawna rezydencja cesarska pa艂ac Hofburg czy Wiede艅ska Opera Pa艅stwowa. Zwie艅czeniem naszego pobytu w mie艣cie Mozarta by艂 udzia艂 we mszy 艣wi臋tej w j臋zyku niemieckim w gotyckiej Katedrze 艣w. Szczepana. Po smacznym posi艂ku, z lokalnym przysmakiem czyli tortem Sachera na deser, nie zosta艂o nam nic innego jak wsi膮艣膰 do autobusu i rozpocz膮膰 ostatni etap drogi powrotnej.

P贸藕nym wieczorem dotarli艣my do Rozdra偶ewa, gdzie czekali na nas rodzice, pytaj膮c: Jak by艂o? No w艂a艣nie, jak by艂o w ci膮gu tych dwunastu dni projektu, w tylu krajach, tylu miastach, tylu miejscach? Jak? Po prostu – wspaniale!

1 z 4