Corrispondente da Torino ­čç«­čç╣8´ŞĆÔâú

Dzie┼ä pod znakiem debaty o wolno┼Ťci i polsko-w┼éoskich zwi─ůzkach w historii. Zacz─Öli┼Ťmy t─Ö debat─Ö od sformu┼éowania definicji wolno┼Ťci i dyskusji na temat jej uwarunkowa┼ä. W┼éoscy uczestnicy projektu przedstawili prezentacj─Ö na temat wolno┼Ťci w ich konstytucji i systemie prawnym. P├│┼║niej zaprosili nas do wys┼éuchania specjalnie przygotowanej dla nas piosenki ÔÇ×LibertaÔÇŁ. Pokazali┼Ťmy film przedstawiaj─ůcy tysi─ůcletni─ů histori─Ö Polski, dziewcz─Öta z ch├│ru szkolnego za┼Ťpiewa┼éy piosenk─Ö ludow─ů ÔÇ×Takiego JanickaÔÇŁ, a nast─Öpnie Andrzej wykona┼é w j─Özyku w┼éoskim ari─Ö ÔÇ×La donna e mobileÔÇŁ z opery Rigoletto Giuseppe Verdiego. Wyst─Öpy spotka┼éy si─Ö z entuzjastycznym przyj─Öciem strony w┼éoskiej. Zako┼äczeniem zaj─Ö─ç by┼éo od┼Ťpiewanie hymn├│w narodowych obu pa┼ästw aby odnale┼║─ç nawi─ůzania do Polski i W┼éoch w ich obu tekstach.

Udali┼Ťmy si─Ö do szkolnej izby muzealnej, po┼Ťwi─Öconej przedmiotom ┼Ťcis┼éym. Tam przedstawiono nam zbiory oraz wzi─Öli┼Ťmy udzia┼é w do┼Ťwiadczeniach z fizyki. Eksperymenty by┼éy ciekawe, szczeg├│lnie dlatego, ┼╝e mogli┼Ťmy sami je wykonywa─ç. Na szkolnym patio zjedli┼Ťmy lunch, w tym czasie podpisane zosta┼éy nasze certyfikaty.

Po posi┼éku ruszyli┼Ťmy z w┼éoskimi przyjaci├│┼émi na wsp├│lny spacer, ogl─ůdaj─ůc Turyn i kupuj─ůc pami─ůtki. Popo┼éudnie sp─Ödzili┼Ťmy w jednej z najwi─Ökszych atrakcji miasta ÔÇô Muzeum Egipskim. Muzeum to szczyci si─Ö najwi─Ökszym po kairskim zbiorem eksponat├│w na ┼Ťwiecie. Ozdob─ů tej kolekcji jest nienaruszone wyposa┼╝enie grobowca architekta faraon├│w XVIII dynastii, ┼╝yj─ůcego w XIV w. p.n.e. Kha i jego ┼╝ony Merit. R├│wnie ciekawe by┼éy papirusy, w tym zawieraj─ůcy najstarsz─ů map─Ö na ┼Ťwiecie. Byli┼Ťmy zafascynowani bogactwem i wyj─ůtkowo┼Ťci─ů sztuki i kultury staro┼╝ytnego Egiptu.

Wieczorem spotkali┼Ťmy si─Ö w celu doko┼äczenia prezentacji efekt├│w pracy pozosta┼éych grup zajmuj─ůcych si─Ö zasadami wolnej debaty. Dzi┼Ť przedyskutowali┼Ťmy nast─Öpuj─ůc─ů problematyk─Ö: przemoc, dziennikarstwo, r├│┼╝norodno┼Ť─ç, prywatno┼Ť─ç, ukryte niebezpiecze┼ästwa, odwag─Ö i bezpiecze┼ästwo narodowe w kontek┼Ťcie wolno┼Ťci s┼éowa. Uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze z tym trudnym zadaniem, wykazuj─ůc si─Ö dobr─ů znajomo┼Ťci─ů j─Özyka angielskiego przy opracowaniu wybranych zagadnie┼ä.