Corrispondente da Torino 🇮🇹6️⃣

Dzisiaj z włoskimi kolegami spotkaliśmy się przed szkołą i razem wyruszyliśmy do centrum Turynu. Na Piazza Castello podzieliliśmy się na polsko-włoskie grupy i rozpoczęliśmy grę miejską. Gra polegała na wyszukiwaniu charakterystycznych miejsc w mieście przy pomocy aplikacji. Uczestnicy aktywnie brali udział w grze, współpracując z kolegami z Włoch. Dzięki tej grze terenowej poznaliśmy lepiej miasto i dowiedzieliśmy się wielu interesujących szczegółów.

Po tych zajęciach poszliśmy do parku na krótki odpoczynek i posiłek. Następnym punktem była wizyta w Palazzo Reale – dawnej siedzibie książąt i królów z dynastii sabaudzkiej, która panowała w Piemoncie a potem, po zjednoczeniu, w całym kraju. Pałac wywarł na nas ogromne wrażenie swoim przepychem i bogactwem wnętrz. Przechodząc po kolejnych komnatach zwróciliśmy uwagę na przepiękne żyrandole, meble, parkiety i obrazy. Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie sal, w których zgromadzono olbrzymią kolekcję broni i zbroi oraz galerie malarstwa i rzeźby.

Po zwiedzaniu pałacu poszliśmy Via Roma – reprezentacyjną ulicą Turynu – na przepyszne lody. Wszystkim bardzo smakowały, tym bardziej że dzień był upalny. Kilka kroków dalej mieści się zabytkowa galeria handlowa Galleria San Federico, gdzie kupiliśmy prezenty dla najbliższych.

Po wyczerpującym dniu szukaliśmy chwili wytchnienia w Parco del Valentino, leżącym nad brzegiem Padu. Jest to popularne miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu turyńczyków. Po kolacji zapoznaliśmy się z inicjatywą Uniwersytetu Oxfordzkiego, który zaproponował globalną dyskusję o warunkach potrzebnych do prowadzenia wolnej debaty dla ludzi o różnej narodowości, pochodzących z różnych kultur, wyznających różne religie czy mających różne przekonania polityczne. Poznaliśmy 10 zasad debaty o wolności wypowiedzi. Podzieliliśmy się na grupy, które wybrały do opracowania jedną z zasad (w języku angielskim). Efekty tej pracy poznamy jutro.

« 1 z 2 »