Corrispondente da Torino 🇮🇹3️⃣

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od poznania historii walki z faszyzmem, zakończonej powołaniem republiki i stworzeniem konstytucji, czyli podwalin współczesnych Włoch. Okazją do tego była wizyta w muzeum „Turyn 1938-1948”, przechowującego wspomnienia świadków tego ponurego okresu historii miasta i kraju. Poznaliśmy charakter państwa totalitarnego, represyjnego, ingerującego głęboko nie tylko w życie polityczne i gospodarcze, ale i życie prywatne każdego człowieka. Silne wrażenie wywarły autentyczne historie uczestników ruchu antyfaszystowskiego, ofiar reżimu. Szczególnym pomieszczeniem w muzeum jest izba, w której każdy zwiedzający może się podzielić swoimi refleksjami na temat wolności, również uczestnicy naszego projektu pozostawili tam swoje przemyślenia.

Włochy postrzegane są jako światowe centrum mody, więc nie mogliśmy pominąć zakupów ciuchów z metką Italian Fashion. Dlatego odwiedziliśmy jeden z największych bazarów Europy – Mercato Centrale Torino, wypełniony straganami nie tylko z odzieżą, ale również owocami, przyprawami, różnymi przysmakami z całego świata. Wszyscy wyszli obładowani sprawunkami i zadowoleni z zakupów.

Kolejnym miejscem, które dziś odwiedziliśmy, było Museo Lavazza, prawdziwa mekka dla wszystkich smakoszy kawy. Mało kto wie, że znana na cały świat (a nawet w kosmosie) Lavazza narodziła się w roku 1895 i do dziś jest produkowana właśnie w Turynie. W bardzo nowoczesny i ciekawy sposób przedstawiono nam cały proces produkcji napoju i historię firmy. Przyjemny akcentem na koniec zwiedzania była degustacja ekskluzywnego deseru migdałowego z kawiorem o smaku kawy.

Wieczorem odbyły się zajęcia poświęcone drogom do wolności Polski i Włoch zainspirowane dzisiejszą wizytą w muzeum. Uczestnicy analizowali podobieństwa i różnice w osiągnięciu wolności i demokracji w obu państwach. Stwierdziliśmy, że choć te drogi się różniły, to były także podobieństwa a ostatecznie doprowadziły do powstania współczesnych, demokratycznych i wolnych krajów. Krajów, które dziś budują wspólną Europę.

« 1 z 2 »