Corrispondente da Torino 🇮🇹2️⃣

Dzisiaj z rana przedstawiciel organizacji partnerskiej Sirio, zabrał nas na pierwszy spacer po Turynie. Oprowadził nas po najciekawszych miejscach w centrum miasta. Spacerowaliśmy arkadami turyńskich ulic, podziwialiśmy rozległe place wypełnione klimatycznymi kawiarenkami, w których mieszkańcy i turyści chronili się przed słońcem. Zobaczyliśmy także piękne świątynię: barokowe Santuario della Consolata, wzorowaną na rzymskim Panteonie i leżącą na zachodnim brzegu Padu Gran Madre di Dio oraz wzniesioną na wzgórzu Santa Maria del Monte dei Cappuccini, skąd roztaczała się panorama miasta. W czasie spaceru obserwowaliśmy przygotowania do obchodów dzisiejszego święta państwowego – Dnia Republiki Włoskiej (Festa della Repubblica).

Turyn jest stolicą europejskiego przemysłu samochodowego, więc po spacerze udaliśmy się do Narodowego Muzeum Motoryzacji. Dużą przyjemnością było słuchanie opowieści bardzo sympatycznego i dowcipnego przewodnika, który wprowadził nas w świat samochodów nowych i starych, i najstarszych – sięgających czasów Leonarda da Vinci. Muzeum wszystkim bardzo się podobało.

Po krótkim odpoczynku czekało nas najciekawsze wyzwanie – wywiady z Włochami na temat ich dzisiejszego święta. Uczestnicy projektu rozmawiali po angielsku z przypadkowo spotkanymi mieszkańcami Turynu. Wieczorem podsumowaliśmy wyniki naszych działań. Wyciągnęliśmy następujące wnioski: starsze pokolenie Włochów nie mówi po angielsku, w przeciwieństwie do młodego pokolenia, które chętnie i z dobrą znajomością języka odpowiadało na nasze pytania. Analizując odpowiedzi stwierdzamy, że Turyńczycy cieszą się z tego święta, jednak nie celebrują go w żaden szczególny sposób.

Jutro czekają nas kolejne wyzwania!

« 1 z 2 »