„A TO POLSKA WŁAŚNIE”…

…te oto słowa z „Wesela” stanowiły myśl przewodnią programu, którym 9 listopada społeczność Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczysty apel rozpoczęło przekazanie Izbie Regionalnej Ziemi Rozdrażewskiej przez prezesa Bractwa Kurkowego w Rozdrażewie – pana Andrzeja Czajkę – niezwykłych pamiątek, jakimi są zdjęcia członków tegoż bractwa z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

O godzinie 11:11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” i odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym rozpoczęliśmy program artystyczny przygotowany przez młodzież naszej szkoły. Scena z dramatu Wyspiańskiego, poezja, prezentacje multimedialne i pięknie wykonane piosenki przywołały czas, w którym rodziła się II Rzeczpospolita. Wzbudziły refleksję nad historią, wezwały do patriotyzmu i poszanowania tej, która „została nam dana”. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć przodków, którym zawdzięczamy Ojczyznę. Niepowtarzalną oprawę tej uroczystości zapewniły piękna dekoracja oraz prace plastyczne uczniów.

To był dzień dumy i radości, bo każdy z nas może powtórzyć za Janem Pawłem II: „Mnie już było dane urodzić się w wolnej Polsce.”

« 1 z 3 »